Šiomis dienomis startavo Valstybinės ligonių kasos ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto socialinė akcija „Aplenk ligą!“.

Jos ambasadoriais tapo penkiakovininkai – olimpinė ir pasaulio čempionė Laura Asadauskaitė, pasaulio jaunimo prizininkė ir jaunių pasaulio čempionė Ieva Serapinaitė, Lietuvos žaidynių čempionas penkiakovininkas Vladislavas Sosnovskis bei pasaulio ir Europos čempionė irkluotoja Donata Vištartaitė.

Vaizdo klipas su žinomais sportininkais https://www.youtube.com/watch?v=BLv3G2Vw-tE, kviečia žmones nemokamai pasitikrinti sveikatą pagal prevencines programas ir sveikai gyventi.

Mūsų rajono medikai pirmieji šalyje prieš gerą dešimtmetį sėkmingai pradėjo vykdyti prevencines programas, kurias finansavo Kėdainių rajono savivaldybė.

 

 

Pacientui mokėti nereikia

VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Audronė Rimkevičienė teigia, kad šiuo metu Lietuvoje, taip pat ir jos vadovaujamoje įstaigoje yra vykdomos keturios prevencinės ankstyvosios vėžio diagnostikos programos: gimdos kaklelio, krūties, priešinės liaukos (prostatos) ir storosios žarnos. Visos jos yra skirtos nustatytos amžiaus grupės žmonėms. Programose dalyvaujantiems asmenims atliekami pagal programą numatyti tyrimai, kurie apmokami privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, todėl pacientui papildomai mokėti nereikia. Šiose programose gali dalyvauti asmenys, drausti privalomuoju sveikatos draudimu.

 

 

Paskirs tyrimus

„Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 30-50 procentų visų piktybinių navikų galima išvengti vykdant onkologinių susirgimų prevencijos programas. Vienas iš būdų tai padaryti geriau – informuoti žmones apie valstybines patikrų programas, siekiant nustatyti piktybinius navikus ankstyvosiose stadijose. Dėl to pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris paskirs reikiamus tyrimus. Medikai nuolat akcentuoja, kad laiku – pradinėse stadijose – diagnozavus vėžį galima tikėtis sėkmingo gydymo, pilno pasveikimo. Taigi prevencinės programos neabejotinai svarbios ankstyvai ligų diagnostikai, gyvenimo kokybei ir gyvenimo trukmės ilgėjimui. Todėl ir jaučiantis gerai, verta rūpintis savo sveikata, ligų prevencija“, – aiškino A. Rimkevičienė.

 

 

Praeina nemažai laiko

Šiuo metu Kėdainių PSPC vykdoma gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa, skirta moterims nuo 25 iki 60 metų, pagal kurią vieną kartą per trejus metus atliekamas gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimas.

„Kol normalios gimdos kaklelio ląstelės dėl įvairiausių veiksnių virsta vėžinėmis, praeina ne vienas mėnuo ir net ne dveji metai. Pakitimų pradžios moterys dažnai nejaučia, tačiau tik anksti juos nustačius galima išvengti ligos, pasveikti. Remiantis citologinio tepinėlio tyrimo rezultatais, pacientės gali būti siunčiamos gydytojo ginekologo konsultacijai, kuris sprendžia kokių tolimesnių tyrimų ar gydymo reikia“, – sakė A. Rimkevičienė.

 

 

Ir moterims, ir vyrams

VšĮ Kėdainių gydymo įstaiga taip pat sėkmingai vykdo dar tris prevencines programas. Krūties vėžio programa yra skirta moterims nuo 50 iki 69 metų. Moterims vieną kartą per dvejus metus atliekamas mamografinis tyrimas. Apie tyrimo rezultatus pacientes informuoja šeimos gydytojas. Šis tyrimas leidžia įtartį vėžį ar kitus pakitimus. Įtarus krūties vėžį, pacientės siunčiamos gydytojo mamologo konsultacijai. Tuo tarpu vyrams skirtas priešinės liaukos vėžio ankstyvos diagnostikos programa, skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų bei vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu. Pagal šią programą kartą per dvejus metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas siunčia gydytojo urologo konsultacijai, kuris sprendžia dėl kitų tyrimų poreikio ir gydymo.

 

 

Nebūtina laukti kvietimo

Pagal storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programą asmenims nuo 50 iki 75 metų amžiaus kartą per dvejus metus atliekamas nesudėtingas slapto kraujavimo išmatose testas. Jei testo atsakymas neigiamas, pakartotinai tyrimas atliekamas po dvejų metų. Jei atsakymas teigiamas, šeimos gydytojas siunčia pacientą kolonoskopijos tyrimui. Pacientai, norintys dalyvauti prevencinėse programose (pagal savo amžių) turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Rajono gyventojai turėtų ir patys rodyti iniciatyvą, atvykti pas šeimos gydytoją, nelaukdami kvietimo.

 

 

Nelabai rūpinasi sveikata

Kėdainių PSPC direktorės A. Rimkevičienės duomenimis, apie galimybę dalyvauti gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje 2014 metais buvo informuota 2 529 moterų, t.y. 65 proc. visų, pagal amžių galinčių dalyvauti šioje programoje. Iš jų tik 1800 moterų atvyko pasitikrinti. Šis skaičius yra didesnis negu 2013 m. ir jis didėja“, – pastebėjo pašnekovė.

Direktorė apgailestavo, kad nors informuojama tikrai daug moterų, tačiau  pasitikrinti ateina mažiau.

„Ši programa mūsų įstaigoje vykdoma daugelį metų, todėl turėtų būti įprasta tikrintis, tačiau to nėra. Tai rodo, kad moterys nelabai rūpinasi savo sveikata. Tačiau gera žinia ta, jog pagal programą pernai nenustatyta gimdos kaklelio vėžinių susirgimų. 200 moterų nustatyti kitokie pakitimai. Bet kuriuo atveju tai – svarbi informacija vėžio prevencijai ir ikivėžinių būklių gydymui“, – teigė A. Rimkevičienė.

 

 

Nustatė susirgimus

Pašnekovės teigimu, per devynis praėjusių metų mėnesius dėl krūties vėžio pasitikrino 1337 moterys, tai yra 2,5 karto daugiau, nei 2013-aisiais. 2014 metais trims rajono gyventojoms diagnozuoti vėžiniai susirgimai.

„Šie skaičiai vienareikšmiškai rodo, kokią įtaką programos įgyvendinimui turi 2014 m. Kėdainių ligoninėje pradėjęs veikti mamografas. Galimybė tyrimą moterims atlikti Kėdainiuose, labai palengvino moterims galimybes dalyvauti šioje programoje. Patikrinimų skaičius turėtų 2015 metais“, – sakė A. Rimkevičienė.

 

 

Tikrinasi nenoriai

Tuo tarpu profilaktiškai dėl prostatos vėžio 2014 m. patikrinta 28,5 proc. nustatyto amžiaus vyrų. Pašnekovė pastebėjo, kad vienais metais jų ištiriama daugiau, o kitais – mažiau. Iš 1 774 patikrintų kėdainiečių daugiau kaip 200 rastas padidintas PSA kiekis kraujyje, todėl jie buvo nusiųsti gydytojo urologo konsultacijai.

„Paprastai vyrai tikrinasi  nenoriai. Tačiau situacija pagerėjo, kai į prevencinių programų vykdymą įsitraukė ambulatorijos. 2014 metais atlikta 300 tyrimų daugiau, negu 2013-aisiais“, – teigė A. Rimkevičienė.

Dėl storosios žarnos vėžio pernai patikrinta daugiau kaip 3 200 gyventojų, tuo tarpu 2013-aisiais – 1400. Pernai 175 pacientams rasta pakitimų, tačiau daugiau kaip pusė jų nesutiko tirtis toliau. Tad tik 87 asmenims atliktas kolonoskopijos tyrimas.

 

 

Kad nebūtų vėlu

Kėdainių PSPC direktorė A. Rimkevičienė pastebėjo, kad 25 proc. pacientų yra linkę rūpintis savimi, pasidaryti paskirtus tyrimus, dalyvauti programose, ieškoti ligų ankstyvose stadijose, kuomet dar galima stabdyti jų progresavimą ar, vėžio atveju, pradėti ankstyvą gydymą ir sėkmingai jį įveikti.

„Daugeliu atveju ankstyvose stadijose vėžys labai sėkmingai išgydomas. Bet mitas, kad onkologinis susirgimas – mirties nuosprendis, neretai žmogų verčia ignoruoti ligą. Tuomet, kai jau atsiranda vėžio simptomai, gydyti šią ligą dažniausiai būna vėlu, nes gydymas sunkus, sudėtingas ir retai baigiasi sėkmingai. Ankstyva vėžio diagnostika vienareikšmiškai veiksminga tuo, kad ankstyvose stadijose šis susirgimas sėkmingai gydomas“, – kalbėjo A. Rimkevičienė.

 

 

Kėdainiai – pirmieji šalyje

Kėdainių rajono savivaldybės Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto pirmininkas, VšĮ Kėdainių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas Darius Kaminskas pripažino, kad sėkmingai mūsų rajone vykdomos prevencinės programos leidžia išvengti rimtų ligų arba jas nustatyti laiku, kol dar galima veiksmingai gydyti, o tai ir yra svarbiausias šių programų tikslas.

Daugiau kaip prieš gerą dešimtmetį rajone gydytojas inicijavo gimdos kaklelio vėžio patikros programą, kurią keletą metų finansavo Kėdainių rajono savivaldybė. Tad mūsų rajono moterys vienos pirmųjų šalyje šioje prevencinėje programoje dalyvavo nemokamai, nes už tyrimus mokėjo savivaldybė. Kai Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu šalyje nuo 2004-ųjų metų liepos mėnesio respublikos mastu pradėta vykdyti gimdos kaklelio vėžio patikros programa, jos finansavimą perėmė valstybė.

 

 

Reikia įtraukti daugiau

„Pasauliniu mastu pripažinta, kad prevencinė gimdos kaklelio vėžio patikros programa yra labiausiai pasiteisinusi, nes jos metu atliekama nesudėtinga, bet labai efektyvi, informatyvi procedūra, prieinama ištirti kuo daugiau moterų. Tyrimas – tepinėlis iš gimdos kaklelio, yra lengvai paimamas, o greitai gaunami rezultatai leidžia nustatyti priešvėžinius gimdos kaklelio gleivinės pakitimus ar gimdos kaklelio vėžį ankstyvoje stadijoje. Turint šiuos rezultatus galima laiku taikyti efektyvų ir tausojantį operacinį gydymą. Mūsų moterims ši programa ypač aktuali, nes pagal sergamumą gimdos kaklelio vėžiu Lietuva ir Rumunija Europoje dalijasi pirmąja antrąja vietomis. Kaip bebūtų gaila, nors šis nemokamas tyrimas yra prieinamas daugeliui mūsų moterų, daug jų nežino, kad yra tokios ištyrimo galimybės, todėl nėra didelio aktyvumo iš jų pačių profilaktiškai tikrintis. Šioje srityje dar reikia daug dirbti šviečiant ir motyvuojant moteris, nes ligų prevencija tuo efektyvesnė, kai kuo daugiau gyventojų pavyksta į ją įtraukti. Todėl ypač svarbūs šios programos sėkmės garantai yra artimiausi gyventojams gydytojai – šeimos gydytojai“, – kalbėjo D. Kaminskas.

 

 

Užkerta kelią

Gydytojas pasidžiaugė, kad mūsų rajone sėkmingai įgyvendinama mergaičių skiepijimo nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) programa, remiama Kėdainių rajono savivaldybės, užkertanti kelią gimdos kaklelio vėžiui.

„Galiu pasidžiaugti, kad tokio pobūdžio programa yra pirmoji Lietuvoje, o  šios programos iniciatoriai yra Kėdainių PSPC medikai, o savivaldybė, suprasdama šios iniciatyvos aktualumą, parėmė jos vykdymą“, – sakė D. Kaminskas.

Be minėtų programų, taip pat vykdoma prevencinė mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa.

„Prie pastarosios programos efektyvumo žymiai prisideda ir modernus mamografas, kurį Kėdainių ligoninei pernai nupirko rajono savivaldybė. Tai pagerino moterų ištyrimo galimybes. Dabar joms atlikti mamografiją nebereikia važiuoti į Kauną, nes tyrimas atliekamas vietoje“, – sakė D. Kaminskas.