Kėdainių ligoninės akušerė-ginekologė Kristina Ramonaitienė tris savaites stažavosi vienoje iš geriausių klinikų Vokietijoje. Gydytoja pasiryžusi taikyti perimtą gerąją patirtį operuodama pacientes Lietuvoje.

Praėjusiais metais darbą Kėdainių ligoninėje pradėjusi Gydytoja Kristina Ramonaitienė į stažuotę Vokietijoje vyko kartu su kolegomis iš Kauno 3-iosios ligoninės. Keturių žmonių komanda (ginekologas, anesteziologas bei pilvo organų ir kraujagyslių chirurgai) turėjo galimybę perimti pačią naujausią Vokietijos specialistų patirtį regioninėje universitetinėje Boblingeno miesto ligoninėje. Lietuvių medikų stažuotės išlaidas padengė Vokietijos Sveikatos apsaugos ir socialinio saugumo ministerija.

Boblingeno ligoninėje nuolat stažuojasi įvairių sričių medikai, studentai, rezidentai. Čia suteikiamos paslaugos ir tiems pacientams, kurie yra drausti privačiu draudimu. Be to ligoninė yra įsikūrusi netoli labai gerai medicinos srities specialistams žinomos STORZ gamyklos, kurioje gaminama laparoskopinė įranga, todėl ši ligoninė yra gerai aprūpinta pačia moderniausia technika. Operuojantys gydytojai gali išbandyti visus naujausius ir tobulinamus įrengimus.

Kristina Ramonaitienė per dieną dalyvaudavo ir stebėdavo vidutiniškai keturias ginekologines operacijas bei asistuodavo operuojantiems chirurgams. „Vokietijos specialistai operuodami viską daro taip, kad būtų patogiau ir geriau. Jų darbo metodika kitokia. Principus ir patirtį perimti nebuvo sunku, nes, jeigu klausi, domiesi ir teiraujiesi, kolegos noriai ir nuoširdžiai suteikia visą informaciją, konsultuoja, parodo, kaip daro ir mielai viską paaiškina“, – pasakoja gydytoja.

Vokietijos medikai pirmenybę teikia laparoskopinėms operacijoms, nes tokios operacijos ir buvo sukurtos galvojant apie tai, kad ligoniui būtų geriau. Mažai invazinės operacijos rezultatas yra toks pats kaip ir tradicinės chirurgijos, bet nereikia daryti pjūvių. Laparoskopinių operacijų metu atliekami maži (0,5 – 1 cm) pjūveliai, o chirurgas mato išdidintą operuojamo organo vaizdą telemonitoriaus ekrane. Specialiais instrumentais galima atlikti labai tikslius veiksmus. Operacija ne taip traumuoja žmogaus kūną ir yra ne tokia skausminga, nelieka pooperacinių randų, mažiau laiko tenka gulėti ligoninėje. Nereikia gerti tiek daug nuskausminamųjų vaistų, nes nepažeidžiami raumenys ir kraujagyslės. Po tokių mažai invazinių operacijų moterys greičiau sveiksta ir atsigauna, tačiau tokias operacijas atlikti galima ne visada. Neretai pradėjus operaciją laparoskopiniu būdu, tenka pereiti į pjūvį. Gydytoja savo įgytą patirtį ir žinias taikys panaudodama visas Lietuvoje turimas galimybes.

Gydytoja Kristina Ramonaitienė pastebėjo, kad Vokietijoje pacientės labai pasitiki savo gydytojais ir labiau paiso jų nuomonės bei rekomendacijų. Vokietijoje vieni gydytojai diagnozuoja, o kiti operuoja. Mūsų specialistų universalumas yra jų stiprybė. Gydytoja mano, kad tai, kad pas mus tas pats gydytojas ir stebi ligonę, ir diagnozuoja ligą, ir atlieka operaciją yra privalumas. Gydytojas puikiai žino situaciją ir gali padėti ligonei pačiu geriausiu būdu.

Vokietijoje labai efektyviai sprendžiama ir kraujo surinkimo problema. Po gimdymo iš placentos specialiais prietaisais surenkama apie 200 ml. kraujo, kuris kruopščiai patikrinus atiduodamas į kraujo banką.

Vokietijos medikai gydytojai K. Ramonaitienei paliko labai draugišką ir šiltą įspūdį. Tam tikra prasme net sugriovė mitą, kad su vokiečiais sunku susidraugauti. Daugelis kolegų buvo labai paslaugūs, draugiški ir geranoriški naujai gydytojai iš Lietuvos. Gydytoją taip pat sužavėjo kolegų vokiečių mokėjimas labai atsidavusiai dirbti bei lygiai taip pat nuoširdžiai ir visa siela pasinerti į linksmybes. Delegacijos viešnagė sutapo su Užgavėnių karnavalų savaitės renginiais. Vokiečiai patys gaminosi kaukes, rengėsi personažais, ėjo į gatvėse vykusius renginius, kartu su šeimomis, vaikais, draugais linksminosi, šėliojo ir vaišinosi tradiciniais patiekalais.

Kėdainių ligoninėje 2011 metais atliktos 2 438 operacijos. Akušerijos-ginekologijos skyriuje atliktos 274 ginekologinės operacijos, 216 įvairių akušerinių procedūrų ir 65 Cezario pjūvio operacijos.