Minint tarptautinę tuberkuliozės dieną VšĮ Kėdainių ligoninės gydytoja pulmonologė Irena Krikščikaitė primena, kad tuberkulioze labiausiai pasaulyje paplitusi infekcinė liga, kurios iki šiol nepavyksta nugalėti. Liga klastinga ne tik sergančiajam, bet ir pavojinga visiems aplinkiniams. Ji įtariama suaugusiems atlikus krūtinės ląstos rentgenologinį tyrimą, vaikams – Mantu mėginį, o nustatoma ištyrus skreplius. Kasmet Kėdainiuose tuberkulioze vidutiniškai suserga daugiau kaip 30 žmonių.

Labiau tuberkulioze sergama ten, kur prastos gyvenimo sąlygos ir skurdas. Tačiau ši liga gali paliesti bet kurį iš mūsų. Žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma, į aplinką išskiria apie 1 milijoną tuberkuliozės mikobakterijų, kuriomis kiti žmonės gali užsikrėsti per orą. Manoma, kad kiekvienas sergantis gali užkrėsti net iki 25 sveikų žmonių. Pradėjęs gydytis, žmogus jau po kelių savaičių yra mažai pavojingas aplinkiniams. Tuberkuliozės bacila yra užsikrėtusi trečdalis visos žmonijos. 1 iš 10 užsikrėtusiųjų per visą savo gyvenimą tikrai gali susirgti šia liga. Be abejo, suserga ne kiekvienas bakterijų įkvėpęs žmogus, tačiau jautresnis ar kankinamas streso, gali lengvai pakliūti į klastingus ligos spąstus. Tuberkuliozė žaloja ne tik plaučius, bet ir įvairius kitus organus.

Liga yra sunkiai pastebima, nes susirgimo pradžioje simptomų kaip ir nėra, nusiskundimų būna nedaug, ji neskausminga. Būtina žinoti, kad jeigu jus kankina nuovargis, dusulys, skausmas krūtinėje ir pečių plote, apetito stoka, ilgai trunkantis kosulys ir skrepliavimas su kraujo priemaiša, jeigu vakarais karščiuojate, o naktį prakaituojate galima įtarti tuberkuliozę ir reikia nedelsiant kreiptis į medikus. Net jeigu minėtų negalavimų ir nejaučiate, kartą per metus profilaktiškai verta pasitikrinti. Primename, kad norint patekti pas pulmonologą būtinas jūsų šeimos gydytojo siuntimas.

Tuberkuliozė labai ilgai gydoma liga. Ją galima įveikti reguliariai nepartraukiamai gydantis bei paisant visų gydytojo nurodymų. Trumpiausias laikas per kurį galima pasveikti vartojant vaistus nuo 6 iki 8 mėnesių. Chaotiškai arba su pertraukomis gydoma tuberkuliozė tampa lėtinė ir sunkiai pagydoma liga. Vidutiniškai 55 proc. ligonių toliau platina ligos sukėlėjus. „Ligoniai turi nepamiršti, kad nutrauktas gydymas, daug blogiau negu visai negydyta tuberkuliozė“, – primena gydytoja I. Krikščikaitė. 28 metų darbo patirtį turinti gydytoja sako, kad sunkiausia kovoti su pacientų nedrausmingumu ir dar kartą įspėja, kad neužbaigto gydymosi pasekmė – atspari tuberkuliozė. Tada gydymas jau gali užtrukti ir 2-3 metus. Tuberkuliozė vis dažniau plinta šeimose, nes šeimos nariai užsikrečia vieni nuo kitų.

Žmogaus organizmo atsparumą tuberkuliozės bakterijai silpnina netinkama mityba, mažas kūno svoris, pervargimas, neigiamos emocijos, pergyvenimai, lėtinės plaučių, skrandžio ligos, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas, taip pat prasta asmens ir aplinkos higiena. Didelę riziką susirgti tuberkulioze turi sergantieji cukralige, užsikrėtusieji ŽIV. Pavojingas ir ilgas gydymas kortikosteroidais, imunitetą slopinantis gydymas, vėžys, sunkios inkstų, žarnyno ligos.

2011 metais Kėdainių rajone užregistruoti 35 nauji tuberkuliozės atvejai, 2010 (35). 2011 susirgo 2 vaikai (2010 – 4, 2009 – 5). 2011 rajone užregistruoti 5 mirties dėl tuberkuliozės atvejai.

Norint išvengti tuberkuliozės reikia plauti ir vėdinti patalpas, rūpintis savo sveikata, gerai maitintis, saugotis peršalimo ligų, vengti žalingų įpročių – alkoholio ir rūkymo.

Stabdyti tuberkuliozės plitimą galime jeigu:

Aktyviai profilaktiškai tikrinsimės
Susirgę atsakingai gydysimės
Vieni kitiems skleisime informaciją apie šią ligą ir jos profilaktiką.

Daugiau informacijos apie šią ligą galite rasti tinklalapiuose:

http://www.pasveik.lt/ligos/tuberkulioze/4450
http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/infekcines_ir_parazitines_ligos/tuberkulioze